The Problematics

The Problematics: ‚Kingpin‘ i po 25 letech stále sportuje docela průměrně

Jaký Film Vidět?
 

I když to bylo bezprostřední pokračování Hloupý a hloupější , film z roku 1996 Kingpin se cítí velmi mimo vrcholný cyklus bratří Farrellyů, o kterém by se dalo říci, že existuje (s Hloupější ) Já, já a Irene , Mělký Hal , a Přilepená na vás . (Nebudeme zde mluvit o zvrácené animované komedii Osmosis Jones .) Mohlo to být proto, že zatímco ostatní obrázky se sebevědomě vozily v zdánlivě pobuřujícím humoru, než odhalily svá vymyšlená marshmallow srdce, Kingpin může být vyloženě podlé, než se změní na kašovitou – a také to, že se nezmění nijak zvlášť kašovité.

díl kola štěstí včerejší noci

Což dodává filmu zvláštní druh integrity. Deset let po Martinu Scorseseho Barva peněz , ve kterém ikonický hráč kinobalu Fast Eddie Felson (ztělesněný ultraikonickou filmovou hvězdou Paulem Newmanem) vzal pod svá křídla mladého tyra (Tom Cruise) a na cestách v honbě za velkými penězi, Peter a Bobby Farrelly transponovali tento příběh. , plný neoficiálních incidentů a zrad větších i menších a udělal ze sportu bowling místo kulečníku.To je samo o sobě dost vtipné a také stojí za zmínku, že to bylo před dvěma lety Velký Lebowski , cvičení bratří Coenů, aby se z bowlingu znovu stala věc. Nemůžete tedy říci, že by Farrellyové neměli o něčem prst.Na rozdíl od spousty hollywoodských umělců, kteří se chtě nechtě vynasnaží dodržovat bouřlivější zákoutí tohoto amerického života, Farrellyovi, pocházející z poměrně těžkopádného prostředí Cumberlandu na Rhode Island, přinesli do evokace života v maloměstě, jak slunečného, ​​tak i slunečného, ​​životní zkušenost. skličující k jejich práci zde. Film začíná slibně, od slunečního svitu posetého bowlingového tréninku s tátou až po akci amatérského mistrovství z éry diskotéky. Nadhazovač je Roy Munson z Woodyho Harrelsona, který se brzy stane profesionálem bez doprovodu. Na svém prvním turné se střetne s Erniem Big Ernem McCrackenem, nestydatým podvodníkem, který nerad prohrává a který nechává Roye napospas některým otráveným nadhazovačům, které Ern postrčil.

Foto: ©MGM/Courtesy Everett Collectionv Hustler , prequel k Barva peněz Rychlý Eddie měl za ne nepodobných okolností zlomené palce. Na komedii, dokonce i na drsnou komedii, je stále dost šokující, že Royovi byla zmrzačená ruka při bowlingu – strčena do skluzu na míčky. Poté následuje řez na štěpkovače, který chrlí kusy. Ew (ale také další paralela k Coenům, jejichž film z roku 1996 Fargo prominentně představoval toto zařízení velmi podobným způsobem). O 17 let později má Roy háček na ruku, kterou špatně maskuje gumovou rukou, na které nosí prsten amatérského šampiona. Neúspěšný prodavač periferních zařízení pro bowling — Co takhle nějaké fluorescenční kondomy pro nový automat na pánské záchodě? zeptá se neperspektivního člověka – ochablý plešatějící Roy žije v pekle a chová se podle toho. Najme si chlapa, aby falešně přepadl jeho bytnou, a pak se dostane z placení nájemného tím, že ji falešně zachrání. Svou odměnu získá tím, že si vezme nájemné v obchodě – to znamená sex s Royem.

Dobře, tato rubrika se jmenuje Problematika a pravděpodobně nepotřebujete moc rekapitulovat děj tohoto obrázku, vzhledem k jeho obecné známosti a skutečnosti, že jste jej před chvílí pravděpodobně sami viděli. Jsme tu, abychom prozkoumali, jak se jeho vesele ofenzivní složky hrají o 25 let později, a musím říct… ve skutečnosti ne tak špatně, jak by se dalo očekávat, že si myslím, možná?Jak jsem již zmínil, tento film se z velké části odehrává v downscale prostředí. Jakmile Roy přesvědčí amišského bowlingového tyra Ishmaela (Randy Quaid), aby vyrazil na cestu do Rena a na bowlingovém turnaji soutěžil o peněženku s milionem dolarů, jsou to všichni náklaďáci, strip bary a levné motely, přerušované návštěvou bohatého sleazebagu. který bije svou přítelkyni. A bowlingové dráhy, které v té době nebyly zrovna moderní. Tolik hrubého humoru je prostředí známé. Když McCracken Billa Murraye na začátku filmu skočil na jihoasijského taxikáře, omlouvám se, vzbudil jsem tě, Fatimo? zní to, no, přesně jako něco, co by ten chlap řekl. A i když urážka není legrační, přednes si nemůže pomoct, alespoň trochu, protože to Murray dělá.

Obchod mezi Royem a pronajímatelem, který hraje vždy pozoruhodná hra Lin Shaye, je samozřejmě monumentální kousek lookistického humoru. Shaye, ve skutečném životě není gorgona, je nalíčená tak, aby vypadala obzvlášť groteskně, a nohu s křečovými žilami si natahuje punčochu v parodujícím záběru Absolvent samozřejmě není její. Sexuální scéna v divadelní verzi PG-13 je bez pár extra slaných dialogů (můžete slyšet pumpování a vyhazování ve verzi s hodnocením R, která je k dispozici na většině fyzických mediálních iterací filmu), ale stále je to… něco. I když mě to nerozesmívá, scéna mě neuráží; jeho nadsázka mi připomíná Johna Waterse víc než kohokoli jiného. (I když je pravda, že Waters miloval své podivíny více než možná Farrellyovi, hrana tu byla vždy, zvláště v jeho dřívějších filmech.)

Jelikož se jedná o Farrellyho film, gagy jsou poměrně nepřetržité a některé velmi předvídatelné ve svých pointách, jako v Ishmaelových Amish paterfamilias informujících Roye Nemáme krávu. To platí takříkajíc dvojnásob, když do scénáře vstoupí smyslná Vanessa Angel (jako Claudia) a spustí příval vtipů o prsou. Nejhorší z nich přichází v pěstním souboji mezi Royem a Claudií, ve kterém její nyní protetičtí houkaři udeří na Roye.

Později ve filmu, když je znovu uveden Murrayův McCracken a vyšlo najevo, že se již setkal s hazardní adventurou Claudií, Big Ern poznamenává, že svět je malý, když máte neuvěřitelná prsa. Opět hrubí – tato postava není nic jiného než – ale věrná svému prostředí.

Což podtrhuje něco, co mi při dohánění obrázku přišlo docela zajímavé. Pokud jste vyloučili všechny jednorázové parodie na jiné filmy a některé směšnější zrakové gagy (a je jich hodně), je pod nimi skutečně věrohodný příběh. Dokonce i ta část příběhu o vykoupení tak nějak funguje.

nejlepší nová původní série netflix

A pokud existuje jeden neuvěřitelně přesvědčivý důvod, proč by i velmi citlivé duše mohly přehlédnout různé hříchy filmu v říši různých ismů a ismů, je to výkon Billa Murraye jako Erna. Nemá velké množství času na obrazovce, ale když je ve filmu, má elektřinu, která je nereprodukovatelná. Nyní jako tehdy toto dílo představuje už ne ultra jeho režimu Irredeemable Sleazebag. Jeho komba aspirant na Trumpa létající všude možně, když se prodírá do souboje jeden na jednoho proti Munsonovi, z každého jeho póru vyzařuje jeho absolutní pohrdání všemi ostatními na světě, Murrayův McCracken je egomaniakální monstrum svého druhu. to je od té doby častější Kingpin měl premiéru. A upřímně řečeno, to je na dnešním filmu to nejznepokojivější.

Ostřílený kritik Glenn Kenny hodnotí novinky na RogerEbert.com, New York Times a, jak se na někoho v jeho pokročilém věku sluší, v časopise AARP. Bloguje, velmi příležitostně, na Někteří přiběhli a tweetuje, většinou v žertu, na @glenn__kenny . Je autorem uznávané knihy 2020 Made Men: The Story of Goodfellas , kterou vydalo nakladatelství Hanover Square Press.

Kde sledovat Kingpin